Πρόγραμμα - οδηγίες εισόδου από Τρίτη 14/09/2021 - έναρξη μαθημάτων

Σχολ. Έτος 2021-2022

Το πρόγραμμα θα αναρτάται στην κεντρική σελίδα, από τώρα και στο εξής.

Ωράριο ανά τάξη (αναλυτικά)

Η ώρα καθώς και η πόρτα εισόδου/εξόδου των μαθητών στο σχολείο, για λόγους ασφάλειας, πρέπει να τηρηθεί αυστηρά  και είναι:

Τάξη ώρα εισόδου ώρα αποχώρησης Πόρτα
Α'  08:10-08:20 (έναρξη 08:15) 14:00

Α1, Α2, Α3, Α4, Α5:

Συρόμενη (γήπεδο βόλεϊ)

Β'  08:20-08:30 (έναρξη 08:25) 14:10

Β1, Β2, Β5:

Συρόμενη (γήπεδο βόλεϊ)

Β4: Κεντρική πόρτα και είσοδος από πόρτα ισογείου

Β3: Κεντρική πόρτα και είσοδος από εξωτερική σκάλα ορόφου

Γ'  08:10-08:20 (έναρξη 08:15) 13:50

Γ1, Γ2: Κεντρική πόρτα και είσοδος από πόρτα ισογείου

Γ3, Γ4, Γ5: Κεντρική πόρτα και είσοδος από εξωτερική σκάλα ορόφου

Κατά την είσοδό τους οι μαθητές θα πρέπει να επιδεικνύουν  στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό σε έντυπη μορφή:

ή  πιστοποιητικό εμβολιασμού (μετά το πέρας 14 ημερών εκδίδεται από το gov.gr),

ή  βεβαίωση παρελθούσας  νόσησης (τελευταίου εξαμήνου, η οποία εκδίδεται από το gov.gr μετά το πέρας 20 ημερών),

ή τη σχολική κάρτα για Covid-19 με αρνητικό selftest, είτε εκτυπωμένη είτε χειρόγραφη και υπογεγραμμένη από τον γονέα/κηδεμόνα τους. Τη σχολική κάρτα Covid-19 θα την έχει ο μαθητής στην τσάντα του και θα την επιδεικνύει κάθε μέρα κατά την είσοδό του.

To self  rapid test θα πρέπει να το έχουν κάνει ή το προηγούμενο βράδυ ή το ίδιο πρωί. Η διαδικασία θα επαναλαμβάνεται κάθε Τρίτη και Παρασκευή, (2 self rapid test την εβδομάδα, τα οποία προμηθεύεται δωρεάν από το φαρμακείο δηλώνοντας το Α.Μ.Κ.Α. του).

Σε περίπτωση που το self  rapid test βγει θετικό, θα πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες της πλατφόρμας, να το δηλώσει και να ακολουθήσει τις οδηγίες για υποβολή νέου τεστ σε νοσοκομειακή δομή. Εάν το 2ο τεστ βγει αρνητικό, ο μαθητής έρχεται στο σχολείο προσκομίζοντας και τα δύο, έτσι ώστε να μην του  καταχωρηθούν οι απουσίες. Αν βγει και το 2ο θετικό τότε ακολουθεί το πρωτόκολλο και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Παράλληλα θα γίνεται και θερμομέτρηση.

Κάθε τάξη προαυλίζεται διαφορετική ώρα και σε διαφορετικά σημεία του προαυλίου, αφού εκείνη την ώρα οι υπόλοιπες κάνουν μάθημα.

Σε περίπτωση που ένας μαθητής ή μία μαθήτρια καθυστερήσει, μπορεί να εισέλθει στο σχολείο, αυστηρά την ώρα του  διαλείμματος της τάξης του/της.

Οι μαθητές πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν μάσκα κατά την είσοδό και έξοδό τους από το σχολείο,  στους εσωτερικούς χώρους καθώς και στους εξωτερικούς χώρους. Καλό είναι να έχουν δύο μάσκες μαζί τους.

Παρακαλούμε τους γονείς και κηδεμόνες να προτιμούν την τηλεφωνική ή ηλεκτρονική επικοινωνία με το σχολείο.

Δια ζώσης όταν κρίνεται απαραίτητο, η επικοινωνία θα γίνεται από έξω, στο ύψος του γραφείου.

Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής/μαθήτρια απουσιάσει, οι γονείς/κηδεμόνες, οφείλουν να ενημερώνουν τη Διεύθυνση του σχολείου.

Free Joomla Templates: by JoomlaShack