ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Το 2ο Γενικό Λύκειο Μαρκοπούλου με τις δραστηριότητές του στοχεύει:

1. στην ισόρροπη σωματική, ψυχική και ηθικοπνευματική ανάπτυξη του μαθητή,
  2. στη βίωση των δημοκρατικών θεσμών και στην καλλιέργεια της ανοχής του διαφορετικού,
  3. στην είσοδο των μαθητών του σε ΑΕΙ και ΤΕΙ με τη στήριξη που μπορούν να παρέξουν όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς ( διευθυντής, σύλλογος καθηγητών, σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, Δήμος).

Επιδιώξεις:

• Ανάπτυξη κριτικού πνεύματος και αναζήτηση της αλήθειας με την απόκτηση γνωστικών εφοδίων και ποιοτήτων του χαρακτήρα τους ( αυτονομία, δημιουργικότητα κλπ.).
  • Ενθάρρυνση συμμετοχής τους στα κοινά με αναγνώριση και κριτική σκέψη πάνω σε σύγχρονα προβλήματα τοπικού, εθνικού και παγκόσμιου χαρακτήρα.
  • Ευαισθητοποίηση στο να αναγνωρίζουν και να συμμετέχουν στο πνεύμα της πολιτιστικής τους κληρονομιάς με απόδοση όμως του ανάλογου σεβασμού και σε άλλες εθνικές παραδόσεις.
  • Καλλιέργεια οικολογικής και καλλιτεχνικής συνείδησης.
Joomla Tutorial: by JoomlaShack