Αγώνες Ρητορικής Τέχνης 2021

Όταν η Ρητορική Τέχνη συναντά την τεχνολογία, το αποτέλεσμα είναι μοναδικό! Αυτό τουλάχιστον προέκυψε από τη φετινή συμμετοχή του σχολείου μας στους Διασχολικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης, των οποίων η διεξαγωγή έλαβε χώρα διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams, στις 23 και 24 Ιανουαρίου 2021. Τον αγώνα συνδιοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου και το ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου, με τη στήριξη του ΔΠΜΣ “Ρητορική: Επιστήμες του Ανθρώπου και Εκπαίδευση” και της φοιτητικής οργάνωσης SAFIA (Student Association For International Affairs).

Οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου Κωνσταντίνος Πλακίδας (Γ4) και Ιωάννης Τσιμπουκέλλης (Γ5), υπό τον συντονισμό της καθηγήτριας φιλολόγου Φλωρεντίας Ρήγα, συμμετείχαν στο αγώνισμα των Διττών Λόγων, υποστηρίζοντας από το βήμα του «Λόγου» θέσεις πάνω σε επίκαιρα ζητήματα. Η Ρητορική Ομάδα του σχολείου μας, την οποία συμπλήρωσε η μαθήτρια Α΄ Λυκείου Ζένια Μπάλου από τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου, διαγωνίστηκε ανάμεσα σε 27 σχολεία – σε μεγάλο αριθμό, ιδιωτικά και πρότυπα. Χρησιμοποιώντας εύστοχη επιχειρηματολογία, προσεγμένο ύφος και λεξιλόγιο, αλλά και υιοθετώντας την κατάλληλη γλώσσα του σώματος και εκφορά του λόγου, η Ρητορική Ομάδα μας κατόρθωσε να φέρει το σχολείο μας στην 11η θέση της συνολικής κατάταξης, αποσπώντας θετικά σχόλια από τους κριτές.
Ευχαριστούμε τόσο τους διοργανωτές των Αγώνων όσο και όλους όσους συνετέλεσαν στην πραγματοποίηση αυτής της εκδήλωσης, που αποτέλεσε μια σημαντική προγύμναση για τις πανελλαδικές εξετάσεις, καθώς και μια ξεχωριστή εμπειρία ζωής. Θερμά συγχαρητήρια κυρίως στους μαθητές μας και στην εκπαιδευτικό που αντιμετώπισαν την πρόκληση αυτή με εξαιρετική συνέπεια και ζήλο, τόσο κατά την προετοιμασία όσο και κατά τη διεξαγωγή των αγώνων. Είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι γι’ αυτούς, επειδή εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας · όχι μόνο χάρη στη ρητορική τους δεινότητα, αλλά και χάρη στην αξιοπρεπή παρουσία τους, την ευγενή άμιλλα και ομαδικότητα την οποία επέδειξαν.
Ευχόμαστε η αξιόλογη παρουσία του 2ου ΓΕΛ Μαρκόπουλου στους Διασχολικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης 2021 ν’ αποτελέσει παράδειγμα και κίνητρο για τους νεότερους μαθητές, ώστε ν’ αντιπαλέψουν μελλοντικά με τον ίδιο τους τον εαυτό, ασκούμενοι στην ενδιαφέρουσα τέχνη της Ρητορικής.

Joomla Template: by JoomlaShack