ΝΕΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι:

Κατά την πρωινή προσέλευση των μαθητών δε θα γίνεται η καθιερωμένη συγκέντρωση στον αύλειο χώρο. Οι μαθητές προσέρχονται απευθείας στις αίθουσες. Η ώρα έναρξης των μαθημάτων είναι στις 08:15 για την τάξη Α και 08.25 για τη Β και Γ .

Η είσοδος στο σχολείο επιτρέπεται μόνο στους μαθητές που έχουν μάθημα, οι οποίοι κατά την είσοδο και έξοδό τους τηρούν αυστηρά τις προβλεπόμενες από τον ΕΟΔΥ αποστάσεις. Οι υπόλοιποι επικοινωνούν με το γραφείο της διεύθυνσης από τον εξωτερικό χώρο του σχολείου. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να μπαίνουν στο γραφείο καθηγητών και να επισκέπτονται τους χώρους του Γυμνασίου για λόγους που ρητά αναφέρονται στις οδηγίες του Υπουργείου.

Η μεταφορά των μαθητών γίνεται μέσω των μισθωμένων λεωφορείων σύμφωνα με τα προκαθορισμένα δρομολόγια.

Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητό και νερό, τα βιβλία, τετράδια και στυλό/μολύβι. Ο δανεισμός και η ανταλλαγή απαγορεύονται για λόγους υγιεινής. Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου οι μαθητές πρέπει να κρατήσουν τα βιβλία τους για να τα χρησιμοποιήσουν την επόμενη σχολική χρονιά.

Το κάθε τμήμα χωρίζεται σε δύο υποτμήματα που δεν υπερβαίνουν τους 9 μαθητές και κάθονται σε καθορισμένες θέσεις μέχρι το τέλος του σχολικού έτους. Τα παράθυρα και οι πόρτες των αιθουσών παραμένουν καθ’ όλη τη διάρκεια ανοικτά ακολουθώντας τις οδηγίες του Υπουργείου και του ΕΟΔΥ για τον καλό αερισμό των τάξεων.

Σε κάθε αίθουσα υπάρχει απολυμαντικό το οποίο χρησιμοποιείται κατά την είσοδο και την έξοδο. Μετά τη λήξη του μαθήματος οι μαθητές βγαίνουν διαδοχικά από την αίθουσα ένας -ένας τηρώντας τις απαιτούμενες αποστάσεις. Στη διάρκεια του διαλείμματος δε συνωστίζονται και ακολουθούν τις οδηγίες των εφημερευόντων καθηγητών. Απαγορεύονται αυστηρά τα παιχνίδια με μπάλα σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν αποσταλεί.

Μαθητές που αισθάνονται αδιαθεσία θα πρέπει να παραμένουν σπίτι τους και να ενημερώνουν το σχολείο. Σε περίπτωση που δεν αισθανθούν καλά στη διάρκεια της παρουσίας τους στο σχολείο θα μεταφέρονται σε ειδικό χώρο που έχει δημιουργηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και θα ενημερώνονται οι γονείς για την παραλαβή τους καθώς και ο ΕΟΔΥ.

Τη Δευτέρα 18/05/2020 θα προσέλθουν στο σχολείο οι μαθητές που ανήκουν στο Β’ τμήμα και την Τρίτη 19/05/2020 οι μαθητές του Α’ τμήματος.

Θα ενημερωθείτε με mail ποιοι μαθητές είναι στο Β και ποιοι στο Α τμήμα.

Από το Γραφείο

Joomla Templates: by JoomlaShack