ΧΑΡΙΖΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ

ΘΕΜΑ:ΧΑΡΙΖΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ

Ο Σύλλογος Γονέων  του σχολείου μας, στηρίζει ενεργά την διοργάνωση του ανταλλακτικού bazaar βιβλίου, για παιδιά και ενήλικες, που διοργανώνει η Ένωση Συλλόγων Γονέων του Δήμου Μαρκοπούλου, με αφορμή τη Διεθνή ημέρα "Χαρίζω ένα βιβλίο”, την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου. H δράση θα λάβει χώρα στο 2ο Γυμνάσιο Μαρκοπούλου(Πόρτο Ράφτη), από τις 10.00 έως τις 14.00 .

Για το λόγο αυτό, ζητάμε από τους μαθητές μας και τους γονείς τους, να προσφέρουν το βιβλίο ή τα βιβλία που έχουν διαβάσει και να τα ανταλλάξουν με άλλα την ημέρα της δράσης, εμπλουτίζοντας έτσι την αναγνωστική τους εμπειρία με ένα τρόπο ανέξοδο και γόνιμο.

Η συλλογή των βιβλίων θα γίνεται καθημερινά στο σχολείο μας, μέχρι και την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου. Οι μαθητές θα μπορούν να δίνουν τα προσφερόμενα βιβλία στους δασκάλους τους. Τα βιβλία θα πρέπει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση (όχι σχισμένα, μουτσουρωμένα, γραμμένα κλπ).

Φέτος, με απόφαση της Ένωσης Συλλόγων Γονέων του Δήμου μας, μέρος  των βιβλίων θα σταλεί στην Ολλανδία για να εμπλουτίσει την βιβλιοθήκη του Ελληνικού σχολείου του Ρότερνταμ (https://greekschoolrotterdam.wordpress.com/ ).

Ελάτε λοιπόν να γεμίσουμε το σχολείο μας με το βουητό της γνώσης! ”Γιατί τα βιβλία είναι οι μέλισσες που μεταφέρουν τη γύρη της γονιμοποίησης από το ένα μυαλό στο άλλο.”

Οι Σύλλογοι θα μπορούν να λάβουν από δυο αφίσες σε μέγεθος Α3  (μια απλή, μια πλαστικοποιημένη) από το κατάστημα Copy & Paste σε Μαρκόπουλο και Πόρτο Ράφτη, το μικρό κόστος των οποίων θα πρέπει να καλυφθεί από το ταμείο των επιμέρους Συλλόγων

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνείτε με τον αρμόδιο για το σχολείο σας συντονιστή της δράσης. Συγκεκριμένα:

Για το Πόρτο Ράφτη: Ελευθερίου Πολυξένη 6945513443

Για το Μαρκόπουλο: Γαλανάκης Βαλάντης 6943444481