ΤΕΛΕΤΗ ΑΓΙΑΣΜΟΥ σχολ.έτους 2020-21

2ο ΓΕΛ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΕΛΕΤΗΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥ 14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες και μαθητές, η Διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας σας εύχονται καλή σχολική χρονιά με υγεία, ασφάλεια και πρόοδο.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η τελετή αγιασμού του σχολείου θα γίνει τη Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος ευελπιστούμε στην καλύτερη δυνατή συνεργασία μας προκειμένου να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε στις δύσκολες και ιδιαίτερες συνθήκες της νέας σχολικής και όχι μόνο, καθημερινότητας.

Λόγω των μέτρων πρόληψης της διασποράς του κορωνοϊού (covid-19) και σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου, (Κοινή Υπουργική Απόφαση Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 55339, ΦΕΚ 3780/Β/8-9-2020) σας ενημερώνουμε ότι η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική για την είσοδο στο χώρο του σχολείου και των σχολικών λεωφορείων.

Την ημέρα του αγιασμού (Δευτέρα 14/9/2020), οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο, 09:00 π.μ. – 09:10 π.μ., φορώντας μάσκα.

Προσοχή! επειδή το σχολείο μας δεν διαθέτει κυλικείο, θα πρέπει οι μαθητές να φέρνουν από το σπίτι τους αν θέλουν κάποιο δεκατιανό και νερό / χυμό.

Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει στις 12:30 μ.μ.

Τα δρομολόγια των σχολικών λεωφορείων θα γίνουν κανονικά και θα ξεκινήσουν από τις στάσεις από τις 08:35 και μετά. Προτείνουμε, αν υπάρχει δυνατότητα να προσέλθουν με ιδία μέσα και να προσκομίσουν τις  υπεύθυνες δηλώσεις μεταφοράς, όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη, (έντυπο υπάρχει και στο site του σχολείου).

Θα δοθούν βιβλία στους μαθητές σε ατομικές πλαστικές τσάντες και υφασμάτινη μάσκα πολλών χρήσεων.

Παρακαλούνται οι γονείς και κηδεμόνες να επικοινωνούν με το γραφείο από το πλάι εξωτερικά και να προτιμούν την ηλεκτρονική ή και τηλεφωνική επικοινωνία.

Ειδικότερα την ημέρα του αγιασμού,  προς αποφυγή συνωστισμού θα πρέπει να παραμείνουν εκτός του σχολικού και προαύλιου χώρου, καθώς δεν θα εξυπηρετούνται διοικητικές, γραφειοκρατικές υποθέσεις (π.χ. εγγραφές, μετεγγραφές κ.τ.λ..) στο διάστημα 08:00 π.μ. – 1:00 μ.μ.

Η τροποποίηση της ώρας έγινε μετά από το έγγραφο με αρ.πρ. 119797/Δ2 Διευκρινιστικές οδηγίες για την έναρξη του διδακτικού έτους 2020-2021 και συνεκτιμώντας τις ιδιαιτερότητες του σχολείου μας το οποίο έφτασε με mail στο σχολείο μας αργά το μεσημέρι της Παρασκευής 11/9/2020 και συνεκτιμώντας τις ιδιαιτερότητες του σχολείου μας.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Joomla Template Tutorial: by JoomlaShack